E-umění
E-umění
E-umění
Login:
Heslo:
  Pamatovat heslo
 
   
REGISTRACE  | NOVINKY | UŽIVATELÉ | REDAKCE | PARTNEŘI
« Další

Zkuste trénovat konturovou kresbu

Zkuste trénovat konturovou kresbu O kresbě a jejím vývoji, o různých technikách, kresličských materiálech píšu seriál již několik týdnů na jiných stránkách a můžete si je kdykoli dohledat.


Spíše mi jde o to abych pomohla aspoň pár lidem začít s kresbou. Určitě budu ráda, když mi napíšete o čem chcete abych psala a pokud to bude v mích silách, pokusím se vám aspoň touto formou pomoc.

Pokud začnete kreslit a budete chtít o svých pracích diskutovat, nechat si je zhodnotit a budete potřebovat např. Ode mne něco vysvětlit, ukázat, předvést, naučit něčemu co vám fakt nejde nakreslit a nemůžete se k vůli tomu hnout z místa, mrkněte na můj web a určitě najdete řešení.

Jak začít kreslit?
Nejsem lektorka vystudovaná, jen jsem studovala kresbu a malbu a sama tyto výtvarné techniky učím, tak snad vám v něčem budu platná. Metodiku od A do Z neznám, fakt né.
Kolega Adios Embrios vás učí kreslit portrét po kouskách, což je fantastické a líbí se mi to a jsem přesvědčená, že spousta lidí se tak naučí kreslit portréty.

Jen mějte stále na paměti, že vše má čtyři strany a vše se skládá z geometrických tvarů, které když si uvědomíte vám hodně při kreslení čehokoli pomohou.

Zkuste k těm portrétům nakreslit pár cvičení absolutních základů kresby při kterých se naučíte postupně dívat, všímat si detailů a hlavně kreslit. Zřejmě málokdo máte doma jehlan, kužel, kvádr či kouli abyste se na nich mohli učit poměry mezi objekty, perspektivu, atd. Začneme tedy tak trochu netradičně.

Zkuste nakreslit konturou plastovou lahev.

Někam si ji postavte a nakreslete ji pouhým pozorováním její konturu tak, aniž byste se podívali na papír, prostě kreslete naslepo. Podívat se můžete až v okamžiku, kdy nasazujete novou linku, která vede někam jinam, což zrovna u plastové lahve kreslenou konturou není. Nejdůležitější na tom cvičení není to, jestli se trefíte na konci do začátku linky, nýbrž to, že vaše ruka bude přesně tam, kde je zrovna vaše oko, tudíž, nesmíte být očima napřed. Rozumíte?

Nespěchejte, naučte se dívat. Nešvindlujte – tím obelžete jen sami sebe. Málokomu se napoprvé linky spojí. Trénujte a uvidíte, že začnete koukat na vámi kreslené objekty jinak, líp, všimněte si více detailů. Až natrénujete plastovou láhev, zkuste šněrovací botu (kde budete napojovat tkaničky, tudíž v tento moment se podíváte na papír a budete pokračovat v kresbě). Pak zkuste konturou kabát i s věšákem, kreslete i mlýnek na maso, kružidla, hodinové strojky, atd. Nakonec zkuste touto technikou konturu obličeje a kdo se neodváží tak složitý strojek nebo různorodé zátiší.

Nekreslete linky uvnitř, na to je jiný úkol. Až si budete jistí, pak vezměte tuš či inkoust, dřívko a později perko a cvičte dál. Práce si určitě schovejte a za týden si všechny kresby dejte vedle sebe (značte si je od 1 do např. 100) a uvidíte, co jste ještě možná neviděli – váš posun v kresbě.

Ani den bez kresby, denně aspoň hoďku před spaním. Něco jsem v rychlosti zkusila propiskou.

Předchozí »
BLOG - kategorie: Nezařazené  Výtvarné umění  Kresba   Hodnocení: 0.00

l.lenek Autor: l.lenek
Vloženo: 02.05.2010 17:44
Shlédnuto: 4868x

Zobrazit všechny blogy autora

 

Hodnotit a vkládat komentář mohou jen registrovaní uživatelé
Hodnocení a komentáře

 

Ilonkaa

Ilonkaa | 05.05.2010 11:48

Naprosto S Vámi souhlasím i s Adiosem, ale pravdou je že takhle po internetu člověku vysvětlit co je třeba v té kresbě špatně moc dobře nejde a přitom by nám to moc pomohlo proto pak děláme stále stejné chyby až do zblbnutí. Já kreslím denně aspoň dvě hoďky, posun sice vidím, ale ne nijak veliký. Proto si myslím, že by pro nás začátečníky opravdu byl lepší kurz jako takový, ale ne každému se podaří na kurz dostat ze spousta důvodů. Já se chtěla přihlásit přímo k Vám, už jsme o tom mluvili, ale bohužel v nejbližší době mi to u pomoc jakou jste nám tu nabízíte, protože některým z nás to pomůže a by to vlastně dělat nemusíte. Přeji hezký den. Ilona.

Ilonkaa | 08.05.2010 17:59

děkuji, kouknu na to..Kreslit na slepo jsem ještě nezkoušela. Přeji krásný den. ILona.

l.lenek | 08.05.2010 17:53

Díky za důvěru :), připravila jsem pro vás ukázku perspektivy obličeje na jednoduché pomůcce, kterou si můžete doma vyrobit a podle ní trénovat. Foto je k dispozici na adrese http://www.babylonie.cz/category/galerie/vytvarne-pomucky/ucime-se-kreslit-portret Zkusila jste již kreslit na slepo?

Ilonkaa | 05.05.2010 11:55

Oprava, v nejbližší době mi to bohužel nevyjde.

 

AD

Adios Embrios | 03.05.2010 13:34

ja nechci to kreleni po ,,slepu" uplne odsuzovat, ale je to vec, ktera prijde casem uplne sama. Clovek se nejdive musi naucit vnimat tvary vec-oko-ruka-papir, vec-oko-papir je az dusledek ziskane jistoty predesleho cviceni a je to dlouha cesta. Je pravda ze jsem mel zacit v uceni mozna geomtreii, ale bral jsem to tak, ze vetsina lidi tady kreslit pomerne umi, ale asi jsem se spletl. Bohuzel, je strasne zatezko nekomu vysvetlovat pres internet co je spatne. Jsem prakticky clovek, ktery pouziva ruce uplne ke vsemu. To co musim slovy dlouze vysvetlovat, bych mel ve dvou tazichi rukou a lidem by to dalo vice. Bohuzel ta moznost neni. Mam, ale takovou skousenost, ze pokud clovek zvladne lidsky portret na jednicku, tak nema problem uz s nicim. Na lidskem tele je nejvice znaku k uceni. Je tam tolik informaci, ze po jeho zvladnuti uz neni nic tezsiho. Proto je dobre zacit prave tady. Geometrie je ale dulezita a zlobim se ted zpetne sam na sebe, ze jsem tam nezapracoval ukoly na jednoduche zatisi s kvadru atd... Veskera cast lidskeho tela se da stylizovat prave do geometrickych tvaru, ze kterech se nasledne vykresluje tvar. Fajn prispevek, budu rad kdyz mi pomuzes s hodnocenim nosu atd...nemam tolik casu a poheled druheho je taky dulezity.

l.lenek | 03.05.2010 21:17

Dobrý večer, máš pravdu, zvládnout kresbu portrétu a potažmo celého těla je velmi těžké, a po takové škole, člověk již kreslit dost umí. Souhlas. Napadlo mne, když lidi zkusí kresbu nosu tzv. "naslepo", mohli by ty kresby dopadnout u některých mnohem lépe. Taky by mohli nos situovat do třech trojúhelníků a pak ho vykreslit. Taky toho času mám pomálu, pač se musím živit, ale po večerech ráda pomůžu, proč né. Díky za důvěru :). Se mi zdá, že kolegové ztrácí trpělivost. Snažím se vštípit lidem do hlavy na kurzech, že až namalují 100 krát portrét, pak ho možná budou trochu umět. To samé je přeci s nosy. Aspoň 100 krát a taky ať se klidně podívají na Kulhánka, Anderleho, atd jak oni kreslí nosy. Učit se i od dobrech výtvarníků. Možná mají problém s perspektivou obličeje, občas to tak vypadá. Někde v nějaké knize jsem viděla dobrou pomůcku na uvědomění si perspektivy portrétu. Zkusím něco naskicovat a pošlu ti to e-mailem. Třeba tě napadne ještě něco lepšího, co by jim mohlo pomoc. Zatím ahoj, jdu skicovat.

     

 

 

Eumeni  
HOME | FOTOGRAFIE | VÝTVARNÉ UMĚNÍ | BLOG | KULTURNÍ PROGRAM | REGISTRACE | UŽIVATELÉ | REDAKCE | PARTNEŘI created by WEB-STUDIO
   
www.europeanarts.cz
Home Fotografie Výtvarné umění Blogy Kulturní program