E-umění
E-umění
E-umění
Login:
Heslo:
  Pamatovat heslo
 
   
REGISTRACE  | NOVINKY | UŽIVATELÉ | REDAKCE | PARTNEŘI
« Další

Soft pastel: výroba

Soft pastel: výroba Pastel, jedno z nejstarších a nejlepších výtvarných médií vůbec. V českých vodách se příliš neobjevuje. Ač skýtá vysoký potenciál, je třeba se s ním náležitě seznámit, abychom ho mohli náležitě využít.


Pastelové barvy se vyrábí z čistých pigmentů a malého podílu pojiva, jímž je nejčastěji arabská guma, čínský jíl, oxid vápenatý, křída nebo kaolín. Týž pigment, jež se používá pro výrobu pastelů, se používá i na výrobu všech ostatních médií jako olej,tempera,akvarel, nebo kvaš.(Tedy rozdrtili bychom-li pastel a přidali lněný olej získáme více méně olejovou barvu s trochou uhličitanu) avšak pastel již kromě pojiva neobsahuje žádná degradující aditiva. To znamená, že barvy časem neblednou ani netmavnou, jak je známo např. u oleje.

Na druhou stranu pastel má jednu nevýhodu, a sice velkou. Například pokud při malbě olejem máme omezenou paletu, můžeme si potřebnou barvu nebo odstín namíchat. To ale není možné u pastelů, jejchž pigmenty se nedají po výrobním procesu nadále míchat. Musíme mít jednotlivé barvy a jejich gradace. Profesionální palety činí až na 500 odstínů.

Suché pastely se vyrábí v několika tvrdostech, avšak tvrdost se ne vždy uvádí. Je tedy třeba se orientovat v portfoliu značek.

Hard, s větším množstvím pojiva se používají pro zahájení malby, tedy kresbu,umožňují ostré tahy,často se seřezávají do špičky.

Medium, středně měkké, obsahují malé množství pojiva. Doporučují se začínajícím umělcům a v praxi slouží k zahájení samotné malby, jsou výrobkem většiny evropských značek (Talens Rembrandt, Winsor and Newton).

Extra suché pastely obsahují tak málo pojiva, že je to skoro čistý pigment, práce s nimi již vyžaduje určitou zkušenost, v praxi jsou používány v pokročilé malbě či v jejím závěru, na malbu detailů přes několik vrstev nebo odlesků, využívané především portrétisty. Zastoupení mají ve značkách Umton, NuPastels, Sennelier, Schmincke, Conté a Paris.

Extra sety. Jedná se o prodej jednotlivých odstínů či malých setíků obsahujících od 4 do 20 odstínů. Označují se jako highlight sets, jsou to tedy výběry velmi extra suchých pastelů těch nejsvětlejších studených a teplých odstínů. Používají se zejména tehdy kdy by pastely jiné tvrdosti mohly ohrozit malbu.

Forma: vyrábějí se v nejrůznějších velikostech. Strojově vyráběné pastely se prodávají buď jako full nebo half sticks kulané nebo hranaté. Ručně vyráběné pastely mají nejčastěji tvar zaobleného válečku a mají nejrůznější velikosti až po extra big pro malby velkých ploch.Méně známou formou jsou "pans pastels",pastely v pánvičkách, což je skoro samostatná technika malování pastely a sice malování pomoci "špachtliček".
A v neposlední řadě pastel pencils.Vhodné pro samotnou malbu či jako doplněk k ostatním pastelům pro malování detailů.Známé značky jsou Derwent, Farber Castel, Daler Rowney, Cretacolor, Conte, Van Gogh, Bruynzeel, CarbOthello by Stabilo, Koh-i-noor.

Teď už je jen na vás, jaké si vyberete.Skutečnost je taková, že na českém trhu většinu ze zmíněných značek nenajdete,nicméně není nutné mít vše a tak vyzdvihnu Sennelier (extra měkké se škálou 525) Schmincke(velmi měkké se škálou 400) a Rembrandt (středně tvrdé se škálou 206), jsou v ČR k sehnání a spolehlivě pokryjí potřeby umělců.

Investice do použitelné palety s 200-250 odstíny je následující Talens Rembrandt 11000,- Schmincke 17200,- Sennelier 16000,-Kč.


Dálší díl pojedná o začátku malby.
Článek jsem zhotovil překladem a rešerží několika článků ze zahraničních artwebů a vlastní zkušenosti.

Předchozí »
BLOG - kategorie: Výtvarné umění  Malba   Hodnocení: 10.00

Rafael1264 Autor: Rafael1264
Vloženo: 06.12.2010 23:16
Shlédnuto: 4379x

Zobrazit všechny blogy autora

 

Hodnotit a vkládat komentář mohou jen registrovaní uživatelé
Hodnocení a komentáře

 

10
Phetriina

Phetriina | 16.12.2010 16:46

Díky moc za tento článek i za ty další :)

 

Lucie

Lucie | 14.12.2010 00:07

Já mám paletu Talens Rembrandt se 120 odstíny (60 v plné délce a 60 v poloviční, general selection - tedy na krajinu portréty) a stály jen kolem 3000Kč. A jsem s nimi moc spokojená. Jinak díky za super články, budu se těšit na třetí pastelový.

pwerner | 16.12.2010 13:24

To ti závidím, já mám jenom Koh-i-noor se 48.

Rafael1264 | 16.12.2010 18:05

Ježíšek přinese Talens Rembrandt 90 potrét , už se moc těšim.

 

pwerner

pwerner | 10.12.2010 09:26

Díky, je to skvělé, těším se na pokračování.

 

SUN

SUN | 09.12.2010 23:40

Tak pro mě je článek hodně zajímavý, vůbec jsem netušila, že vlastně existuje dělení. Ač s pastelem neumím, zkoušela jsem válečky a mám hranatý Koh-i-noor (snad se to tak píše). Připadají mi měkčí a líp se mi s nimi kreslí. No umělecký, ty si ani kupovat nebudu, právě proto, že s nimi neumím, a jejich cena je obrovská, teda alespoň pro mě. Ale je to dobré něco vědět. Díky :)

 

10
Judith

Judith | 09.12.2010 22:31

pastel je mojí oblíbenou technikou, s velkým zájmem jsem si přečetla tvuj článek, další informace pro mě, srozumitelný popis a vysvětlení, díky

     

 

 

Eumeni  
HOME | FOTOGRAFIE | VÝTVARNÉ UMĚNÍ | BLOG | KULTURNÍ PROGRAM | REGISTRACE | UŽIVATELÉ | REDAKCE | PARTNEŘI created by WEB-STUDIO
   
www.europeanarts.cz
Home Fotografie Výtvarné umění Blogy Kulturní program