E-umění
E-umění
E-umění
Login:
Heslo:
  Pamatovat heslo
 
   
REGISTRACE  | NOVINKY | UŽIVATELÉ | REDAKCE | PARTNEŘI
« Další

Soft Pastel : začátek malby

Soft Pastel : začátek malby Se začátkem malby ať už portrétu, krajiny či still life je spojeno spoustu otázek : Co? Čím? Na co? Jak?


Co? Postava , portrét, akt, krajina,zátiší, architektura, s tím problém většinou nemáme.
Čím? Co se pastelů týče, odkazuji na první článek. Samozřejmě není potřeba nakupovat hned kompletní palety když se tim nechcem živit. Osobně všechno co jsem dosud namaloval bylo 48 od koh-i-nooru ale již přecházím k značce Talens Rembrandt 60 portrét, jelikož chci dělat portréty.

Na co? Takže ti co umí anglicky odkazuji na video http://www.youtube.com/watch?v=e1ZdIxyMSuo . Výběr papíru není zrovna lehkou záležitostí, musíme vědět co budeme malovat, jak velký, jaký použijeme barvy a jakého efektu a vzhledu asi tak chceme dosáhnout. Procházel jsem to a myslím, že koupit u nás kvalitní papír pro pastel není problém. Pastelové papíry se vyrábí v různých odstínech teplých a chladných, v různých gramážích a to nejdůležitější s různými texturami. Nejlepší je udělat si vlastní pokusy, nakoupit si pár kusů od jednotlivých papírů. Každý papír sbírá jiné množství barvy taky jiné množství udrží.Z videa je patrné že i na dotyk méně strukturovaný papír příjímá méně barvy než by se čekalo, takže fakt.... vyzkouše. Ověřená volba je Canson nebo Velurový papír.

Při volbě papíru je jistě třeba mít povědomí o chování barev. Ve stručnosti pár pravidel. Na tmavý papír malujeme světlo na světlý stín. Pro portréty: Malujeme vždy tmavšími barvami než podklad, takže volíme raději světlejší odstíny papíru.

Pokud nebudeme malovat přímo na papír můžeme si povrch upravit. Tato záležitost podle mě již vytříbeným vkusem a potřebuje jistě mnoho pokusů něž zdokonalíme vlastní techniku. Ovšem s čím sem se setkal: metoda terpentine wash- papír jakékoli barvy si vytónujeme pastelem a fixujeme terpentýnem, poté namalujeme velmi hrubou malbu, opět fixujeme terpentýnem a poté již malujeme načisto, názorná ukázka je myslím http://www.youtube.com/watch?v=ipgC9hj_WXQ . Osobně vyzkoušeno. Udělal jsem tak již tři obrazy a výsledek celkem dobrý, nějvětší plus je myslím to že odstraníme vliv barevného podkladu, tedy papíru.

Další možnost je Marble mixture, kdy smícháme vodu, gesso a mramorový prášek. http://www.youtube.com/watch?v=qtL7Lp-eQfc. Chystám se vyzkoušet.

Pastel produkuje prach, ačkoli se to může zdát někomu zbytečné, je záhodno dodržovat pár opatření. Pokud možno nemalovat v místnosti kde spíme. Nepokládat jídlo v blízkosti prostoru s malbou. Prach je tak malý že ani není vidět a díky cirkulaci vzduchu v místnosti se rozšíří prakticky všude. Některé značky používají do barev těžké kovy jako kobalt, olovo nebo kadmium, tudíž se doporučuje při práci používat elastické rukavice.Mezi takové značky patří Unison. Podle mě je asi nejzávažnější vdechnutí. Jako opatření se prodávají filtrace a používají respirátory nebo roušky, což je podle mnohých zbytečné, lepší je tvorbě prachu zabránit. Můžeme si malbu upevnit do stojanu tak, aby byla nakloněná dopředu. Tak nám nebude odpad spadávat přes malbu,jednak se vyhneme zamazání a prach nám spadne na sběrač ,který jednoduše občas vysypeme.

V dalším článku. pravidla a postupy při malbě

Předchozí »
BLOG - kategorie: Výtvarné umění  Kresba   Hodnocení: 10.00

Rafael1264 Autor: Rafael1264
Vloženo: 10.12.2010 01:05
Shlédnuto: 4005x

Zobrazit všechny blogy autora

 

Hodnotit a vkládat komentář mohou jen registrovaní uživatelé
Hodnocení a komentáře

 

10
Bez fotografie

Majka | 30.07.2011 15:11

velice zajímavé povídání :-)

 

10
pwerner

pwerner | 13.12.2010 15:11

Díky, dobré rady.

     

 

 

Eumeni  
HOME | FOTOGRAFIE | VÝTVARNÉ UMĚNÍ | BLOG | KULTURNÍ PROGRAM | REGISTRACE | UŽIVATELÉ | REDAKCE | PARTNEŘI created by WEB-STUDIO
   
www.europeanarts.cz
Home Fotografie Výtvarné umění Blogy Kulturní program