E-umění
E-umění
E-umění
Login:
Heslo:
  Pamatovat heslo
 
   
REGISTRACE  | NOVINKY | UŽIVATELÉ | REDAKCE | PARTNEŘI
« Další

úrovně fotografů :)

tento text vzbudil velké pohoršení na mém fotoblogu

http://marcelkonecny.blogspot.com/

múžete posoudit proč :)


popis úrovní fotografů
Protože články zde publikované jsou a budou určeny pro různé úrovně fotografů dovoluji si rozdělit fotografickou úroveň do několika skupin :)


level 0 - uživatel foťáku, který jej používá pouze jako dokumentační nástroj bez ambicí vytvořit pěknou fotku (pro level 0 tu žádné články nebudou :) )
Jako výbornou fotku považuje : usmívající se dítě , pejska, a fotku stojící postavy před nějakou zajímavostí apod .

level 1 - začátečník který se chce naučit fotit ! ve svém okolí ( zejména od rodiny a kolegů v práci ) občas slýchá, že nafotil výborné fotky. Většinou si myslí že dobré fotky vznikají cvaknutím hezkého místa či hezké osoby .
za výbornou fotku považuje : "západ slunce , fotky vlastního stínu, fotky s odrazem ve slunečních brýlích či zrcátku auta, fotografie modelky ve výskoku , kapku vody vyfocenou krátkým časem , fotky s dodanými výraznými efekty ve fotoeditorech a podobné .
Poznávací znamení : pídí se po foťáku kterým by udělal "hezčí fotky "

level 2a - fotograf s nastudovanými základy kompozice a ovládání fotoaparátu - má nastudováno alespoň 10 knih o focení , Ví co jsou kompoziční základy , ví co je zlatý řez, jak vytvořit hloubku prostoru v krajinářské fotce, jak nasvítit modelku v ateliéru, jak zaostřit mimo středový bod , jak pracovat s časem , ISO a clonou a jaký vliv mají tyto hodnoty na výsledek. Také ovláda základy úpravy fotek ve fotoeditorech ( minimálne chápe pojmy : kontrast, saturace , doostření RAW atd)
level 2b - "Fotografik " nemá nastudováno o technice focení nic ale veškerý svůj um soustřeďuje do zpracovávání fotek ve fotoeditorech - v podstatě je schopen vytvořit z fotky kterou by fotograf vyhodil do koše výbornou fotku ( to že přitom smíchá 3 různé fotky z různých míst a vymaže 80% původního obsahu ho netrápí :) )
za výbornou fotku považují: ostře vyfoceného ptáka na klacku ve zlatém řezu (sokola za letu, jelena v oboře, makro hmyz apod. ) , krajinku dostatečně saturovanou s dodrženými kompozicními základy, nahatou modelku v ateliéru s umělým nasvícením (podle příručky jak fotit akty) , fotografii bezdomovce, kytičky s malou hloubkou ostrosti ve zlatém řezu, apod.
poznávací znamení : díky nastudovaným základům již nabyli dojmu že se z nich stali Fotografové ! :) většinou se shlukují ve fotoklubech a fotoserverech, kde si vzájemně chválí fotky a tím se ještě více utvrzují jak skvělí fotografové jsou :) ... Bohužel 90% z nich si s tímto vystačí a tím jejich fotografický vývoj skončil :( další poznávací znamení : většinou se pídí po "větším" objektivu ke své zrcadlovce a snaží se zajistit prostory pro svou autorskou výstavu :) Jde li o fotografa muže, po této výstavě začne lákat začínající modelky na focení bez ohledu na to že fotil dosud jen krajinky nebo zvířátka :)

level 3 - Fotograf který uplatňuje tvůrčí přístup a vtiskává fotkám svou individualitu (nebo se o toto alespoň snaží!) . Zejména pracuje se světlem!!! Zná všechny kompoziční základy a přesto je umí porušovat ku prospěchu fotky. Ví, že fotka má více úrovní vnímání , pracuje na harmonizaci (nebo disharmonizaci) hlavního objektu s okolím, Snaží se nalézat netypické úhly pohledu apod ...
za výbornou fotku považuje : jakoukoli fotku která nese rukopis autora a která zaujme svou jedinečností

level TOP FOTOGRAF - zvládl LEVEL 3 a podařilo se mu párkrát vytvořit výjmečnou fotku ! No a tím jako fotograf přinesl tomuto světu něco co "po něm" zůstane ! pro ty tady taky nic nebude neboť již není nic, co by se měli učit :)

tento text budu průběžně doplňovat ... články budou označeny pro jaký level jsou určeny :)

více textu a doplňující obrázky na: http://marcelkonecny.blogspot.com/

Předchozí »
BLOG - kategorie: Umění  Aktuálně   Hodnocení: 10.00

Autor: marcelkonecny.com
Vloženo: 21.04.2011 10:23
Shlédnuto: 3631x

Zobrazit všechny blogy autora

 

Hodnotit a vkládat komentář mohou jen registrovaní uživatelé
Hodnocení a komentáře

 

Webster

Webster | 26.02.2013 12:58

Bohužel během psaní mého názoru se můj profil odhlásil a ztratil jsem tak po odeslání vše co jsem napsal. Nechce se mi to psát znovu. Tak v krátkosti. Beru to jako takové zpestření, ale vážně to moc brát nemohu. V něčem pravda je, to ostatní je asi už jen věcí názoru. Můj názor je, že každý kdo se rozhodl fotografovat, měl by tak činit jen a pouze dle vlastního citu. Měli by v tom být vlastní úvahy, vlastní myšlení, vlastní styl projevu. To je dle mého názoru dobrý fotograf, ať už fotí jakékoliv téma. Někdo se zalíbí většině, někdo skoro nikomu. Fotografy bych rozdělil jen do dvou kategorií. Do té první bych zařadil všechny ty, kteří fotí podle nějakých nastavených měřítek, šablon, snaží se cíleně dělat to, co se zrovna "nosí, to co se nejvíc líbí. Do druhé kategorie bych jednoduše zařadil ty, kteří fotí pouze podle vlastních představ a neohlíží se při tom na to, co komu se líbí. Ve svém vlastním rozdělení bych se zařadil do druhé skupiny. Zajímají mě názory ostatních a příjmám vždy vytčené chyby, ale nikdy nemohu opustit od vlastního cítění a myšlenky. Nespokojím se s žádnou fotografií déle jak jeden den. Dnes odprezentuji fotografii, a za chvíli jí buď chci vyfotit lépe, nebo upravit lépe. Nelíbí se mi kritika fotografiky. Postproces je už od pradávna nedílnou součástí fotografie jako takové. Neplatí to u všech témat, ale platí to u mnoha témat. Jsou myšlenky, nápady, nebo představy takové, které se jednoduše nedají vyobrazit jen samotným vyfocením. V takových případech fotografie slouží jako základ pro další tvůrčí činnost, která není o nic lehčí než samotné fotografování. Sám vím, jak je těžké se dopracovat v postprocesu k nějakým výsledkům. Naučit se s dostupnými nástroji není nic lehkého a i když člověk dokonale ovládá kdejaký fotoeditor, pořád to chce hodně šikovnosti. Dá se tam zkazit hodně. Např. já jsem už opustil od kdejakých hýbátek v Camera Raw atd. Piužívám jen štětec a doslova kreslím do fotografie. Dokresluji to, co mi tam chybí pro lepší dojem, nebo pro zdokonalení původní představy, nebo pro doladění. Vzít do ruky pero a tablet a ve fotoeditoru začít kreslit do fotografie není nic jednoduchého. Dlouho jsem studoval kreslené filmy a jejich výrobu, abych viděl jak prochází proces vylepšování světla ve scéně, nebo lepšího nasvícení. Zdůraznění pomocí světla a stínu některých detailů v obraze. Držel jsem doma papír a uhel, a kreslil jsem si. Vzal jsem svá umělá světla a zkoušel jsem jak se chová světlo, co jak vypadá, když to nasvítím tak a tak. To vše je potřeba se učit, aby člověk mohl nejen efektivně tvořit vlastní představy. Ale je nutné to umět pro správné doladění. Vím kolik práce to obnáší a proto nerad vidím, když se fotografika zařazuje někam níž. Já osobně se stále považuji za naprostého amatéra, který se toho má hodně co učit, ale jsou věci, o kterých mam jasno. Jestli je to špatně? To se ukáže časem.

 

progress

progress | 26.02.2013 09:15

Mistře!! Dočetl jsem Váš článek a sebereflexí jsem dospěl k názoru, že se nacházím na konci levelu 1 :-( ..můj život již postrádá smysl, již nemám síly na další umělecký posun, jsem sám sebou zhnusen. Je prakticky nemožné dospětï do levelu TOP FOTOGRAF, kde se nacházíte pouze VY. Jste velký!! Jste jedinný!! ...a propos, zkuste někdy do zlatova upečený bůček, to vegetariánství také nebude nic extra na tu palici:-)

MiraRoubinek | 26.02.2013 11:52

Zdravím pane kolego, přijde mi, že blog kolegy Konečného taky hodně prožíváte. Prohlédl jsem si obě webovky kolegy Konečného, nemá špatné fotky (prohlédl jsem si od něho zhruba 50 fotek), a jeho dělení fotografů mne spíše rozesmálo. Je to zajímavý úhel pohledu a má i v ledasčem pravdu. Možná to taky příliš prožívá. Já čtu jeho text tak, že vyzývá fotografy aby na sobě pracovali a rozvíjeli se - činí tak svým způsobem, který je pro hodně lidí nestravitelný. Jo, vypečený bůček s vychlazeným pivem má taky něco do sebe...

progress | 26.02.2013 13:17

zdravím, neprožívám ho, jen si s něj dělám prdel jako ze všeho, vlastně mne ani nezajímá. Pár fotek má fajn.

progress | 26.02.2013 13:23

z něj!! Překlep..sorry

 

Satyam

Satyam | 09.07.2011 12:58

no toto, a moja kategoria je kde? mobilovy fotografista s potencialom :))))

 

Bez fotografie

DV | 25.04.2011 00:04

a co kdyz se nahodou povede levlu 0 neco jako levlu TOP FOTOGRAF? Nemas to domyslene. Existuji i lidi, kteri napriklad kompozici proste citi a muzou ti kaslat na nejakou clonu atd. a jen cavknou na automatu. Ale vysledkem bude uzasna fotka. Mas asi nactenych vice jak 10 knih :D

 

Nov.

Nov. | 24.04.2011 11:57

Autor opomenul ještě další level a sice level FOTÍCÍ FOTOGRAF: tedy fotograf nezabývající se psychologickým rozborem a znalostmi ostatních kolegů fotografů a věnuje se vlastnímu fotografování, protože na vlastním webu má svých fotek poskrovnu (na rozdíl od všelijakých rozborů a třídění fotografů do různých levelů)... :-) Ohledně "levelu 2b", je patrné že autor nemá hlubší znalost problematiky SW úprav a jeho tvrzení, cituji "...Fotografik nemá nastudováno o technice focení nic ale veškerý svůj um soustřeďuje do zpracovávání fotek ve fotoeditorech - v podstatě je schopen vytvořit z fotky kterou by fotograf vyhodil do koše výbornou fotku..." je přinejmenším k pobavení a prezentuje zde "odborně" pouze své domněnky bez znalosti věci :-)). Ať je to jak chce, pro diváka bývá podstatný výsledek, nikoliv prostředek.

Rafael1264 | 28.04.2011 23:51

Je toho opomenuto povícero, já bych například ještě doplnil level Fotograf reportér : fotí autentické fotky k autentickým událostem a nezáleží na jejich dokonalém provedení, nesou informaci o tom co se dělo a v tom je jejich hodnota.(např. váleční fotografové, dokumentaristi) poté level sám pro sebe lidé kteří dosáhli úspěchu v jiné činnosti a dali se na fotografování- jejich fotografie zanedlouho visí po galeriích po celém světě a nepotřebují vysokou školu fotografie.

 

Vanel

Vanel | 23.04.2011 16:09

Vieš Judith, takéto blogy píšu zväčša ľudia, ktorí to nemajú úplne v poriadku v hlave, jednak si myslia, že sú naozaj TOP fotografi, top výtvarníci, boli zvyknutí byť vysoko hodnotení na podobných fotoportáloch akurát v reále vidia, že tou fotografiou si dokaže privyrobiť hocikto iný ako on a preto to nemôžu prekusnúť a potom píšu takéto debiliny a hľadajú čo všetko je z ich pohľadu zlé a veď sa tam nakoniec všetci nájdu. Za pojmom fotografia vidia len to, čo robia sami a zväčša svoje fotografie považujú za niečo extra. To, že niekto fotí krajinky, makrá, prírodu, atelierovu fotografiu atď to je všetko pod úrovňou ... Na vonok vystupujú formou, že sú vlastne skromní a oni sa určite neradia medzi TOP ale zároveň veľmi radi poučujú ... avšak nikto na to nie je zvedavý. Na tomto portály sú ľudia, ktorí zväčša fotiť vedia a taktiež maľovať, kresliť ... nikto tu nie je zvedavý na takéhoto "borca" ktorý tu zavesí nejaké 2-3 foto a článoček ktorý ostal kdesi nepochopený - tu naozaj si myslím na to nikto nie je zvedavý či ostal nejaký Marcel Konečný kdesi nepochopený alebo čo... Nečítal som čo mu na jeho blogu kolegovia z fotoportálov naložili ... ale viem si predstaviť... nuž Marcel trafil si mimo misu už asi na svojom blogu a tu s tým nárekom nezaboduješ...

Judith | 23.04.2011 23:23

dobře jsi mi to vysvětlil, řadit lidi - umělce do kategorií určitě není třeba, každý dělá co ho baví a jak to umí, všichni mají vždy své fanoušky. ani já jsem nečetla ohlasy na článek....zas tolik mi to nezajímá....

 

Judith

Judith | 23.04.2011 15:15

já se tedy za fotografa nepokládám, ale nechápu proč ti lidi nadávají, ty můžeš mít názor jaký chceš a nakkonec si myslím, že jsi kategorie dobře vystihl. vůbec není nikde psáno, že každý kdo fotí musí být top fotografem, je potřeba všech kategorií...pro pestrost, stejně jako v každém oboru umění. ani mě netrápí, jestli jsi nebo nejsi top fotograf, tady jde jen o blog.

 

Vanel

Vanel | 23.04.2011 12:32

Ďakujem za "super" čítanie. Neviem čomu sa čuduješ ak Ti tam ľudia nadávali a podobne ... článok to je prízemný, pourážal si tam asi všetky kategorie a zahrnul do nich pomaly všetkých, vynechal si akurát cvak duny v Maroku a cvak cigánskeho dieťaťa na ulici - ale to je zrejme už Top level. Zrejme podľa toho sa zaraďuješ medzi Top fotografov... gratulujem Ti. Snáď o Tebe bude niekedy aj počuť ako o jedinečnom autorovi, zatiaľ mi Tvoje meno nič nehovorí :)

Vanel | 23.04.2011 12:42

... ak by som Ťa mal niekde z fotoportálov poznať, sorry, nepestujem tento šport - som jedine tu ...

     

 

 

Eumeni  
HOME | FOTOGRAFIE | VÝTVARNÉ UMĚNÍ | BLOG | KULTURNÍ PROGRAM | REGISTRACE | UŽIVATELÉ | REDAKCE | PARTNEŘI created by WEB-STUDIO
   
www.europeanarts.cz
Home Fotografie Výtvarné umění Blogy Kulturní program